Opieka nad psem nie powinna ograniczać się wyłącznie do jego karmienia i wyprowadzania na spacer. Poza obowiązkowymi szczepieniami wypada zadbać także o profilaktykę, a nie bez znaczenia jest również dbanie o psią kondycję, dobrą dietę, pazury, zęby oraz sierść. Zadbany pies to szczęśliwy pies. Jak najlepiej zatroszczyć się o czworonoga?
Regularne spacery i regularne kąpiele
Wychodzenie z psem na spacer to nie tylko kwestia zatroszczenia się o jego potrzeby fizjologiczne, ale również okazja, by spędzić wspólnie czas. To forma rozrywki i zabawy, z której nie można rezygnować szczególnie wówczas, gdy pod naszą opieką jest żywiołowy pies, który jest wręcz złakniony ruchu. Zamykanie czworonoga w czterech ścianach i wychodzenie z nim wyłącznie na kilkuminutowe spacery jest kiepskim rozwiązaniem. Długie spacery, a nawet wspólne bieganie, powinny być stałym elementem w naszym życiu z psem, a szczególnie jeśli chodzi o psy ras takich, jak husky, berneński pies pasterski czy owczarek. Spacery i eskapady tego typu procentują nie tylko świetnym rozładowaniem energii, ale również umorusanym zwierzakiem i właśnie dlatego warto zainwestować w dobry szampon dla psa.
Do podstawowych działań, które powinno się podjąć po powrocie ze spaceru, należy sprawdzenie sierści i łap psa w poszukiwaniu kleszczy, innych pasożytów i ewentualnych skaleczeń, ale bardzo często okazuje się, że kąpiel również jest niezbędna. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by dobrać szampon dla psa do jego rasy, rodzaju sierści oraz rodzaju skóry. Niektóre preparaty doskonale radzą sobie z długą i plączącą się sierścią, inne nadają się do pielęgnacji psów z krótszą sierścią, a jeszcze inne to specyfiki dla psów wystawowych, które dbają nie tylko o czystość i ładny wygląd sierści, ale też zapewniają jej aksamitną miękkość, wyrazisty połysk, a nawet mogą tuszować mankamenty związane z jej przebarwieniami.
Przy średniej i dłuższej sierści częste czesanie jest konieczne
Psy o krótszej sierści nie wymagają zbyt częstego czesania, choć mogą to bardzo lubić, ale psy o sierści średniej długości oraz długiej należy czesać w miarę regularnie (niektóre rasy nawet każdego dnia). By zadanie to było wygodne i nie powodowało dyskomfortu u zwierzęcia, warto zainwestować w odpowiednie narzędzia.
Choć klasyczne grzebienie i szczotki do sierści bardzo się przydają, gdy sierść nie jest splątana i skołtuniona, to i tak nic nie działa lepiej niż furminator. Co to jest furminator dla psa? To, oczywiście, rodzaj szczotki do wyczesywania sierści, ale jest to szczotka o specyficznej konstrukcji, która zapewnia doskonałe wyczesywanie martwej sierści, co pozwala ograniczyć ilość sierści, którą pies gubi w domu. Furminator pomaga rozczesać delikatnie splątaną sierść, ale na bardzo duże kołtuny jedynym rozwiązaniem może okazać się trymer. Gdy sierść jest splątana warto spróbować kąpieli w szamponie, który ma działanie wygładzające włosy i który zapobiega plątaniu się sierści, a później próbować rozczesać ją posiadanymi narzędziami. Jeśli się nie uda, warto rozważyć przycięcie sierści trymerem, by nie męczyć i nie szarpać czworonoga.
Regularne wizyty kontrolne u weterynarza również są ważne
Nie można zapominać o tym, że profilaktyka jest najlepszą metodą na długie i zdrowe życie i dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Regularne odrobaczanie, szczepienia i badania powinny wejść nam w nawyk, a szczególnie wówczas, gdy pod naszą opieką znajduje się pies obarczony ryzykiem genetycznym określonych chorób (na przykład specyficznych dla rasy lub występujących u przodków).
Wizyty kontrolne są dodatkowym kosztem w domowym budżecie, ale ewentualne leczenie groźnych schorzeń, które są wynikiem zaniechania profilaktyki, mogą być jeszcze kosztowniejsze. Warto znaleźć dobrą lecznicę dla zwierząt, w której pracują sumienni weterynarze, którzy dobrze zajmą się psem i zlecą odpowiednie badania, gdy zauważą coś niepokojącego.
Zadbany pies to szczęśliwy pies – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Troska o zwierzaka nie polega wyłącznie na zapewnieniu mu dachu nad głową i pełnej miski. To traktowanie z uwagą jego wszystkich potrzeb i dbanie o jego zdrowie, kondycję oraz wygląd.
Materiał zewnętrzny