Dotacje unijne

Dotacje unijne na zakup maszyn, urządzeń i oprogramowania

Dotacje unijne dla firm na zakup maszyn, urządzeń i oprogramowania

Małe oraz średnie firmy na pewno docenią wsparcie, które sprawią, że będzie można się rozwijać i prowadzić produkcję. Na tego rodzaju zakupu można otrzymać dotacje z funduszy unijnych. Zanim jednak przedsiębiorca będzie składał wniosek na dotacje powinien się zastanowić jakie chce osiągać efekty, gdy chodzi o inwestycje oraz jak wpłynie na pozycję na rynku. Dofinansowanie unijne jest dla firm, które chcą kupować maszyny, urządzenia, oprogramowanie i dzięki temu wprowadzą na rynek nowe produkty czy usługi, lepsze od tych oferowanych do tej pory lub też proponowanych przez konkurencję.

Największe szansę na dotacje ma taka firma, która dzięki swoim propozycjom buduje konkurencyjność na terenie województwa. Przedsiębiorstwa muszą dążyć do tego, by ich produkty czy usługi wyróżniały się na tle konkurencji nie tylko w skali regionu, ale również całego kraju. Im nowsza technologia tym lepszy pomysł na produkt i tym samym również większe zainteresowanie klientów i większa szansa na dotację. Aby skutecznie walczyć o dotację unijne trzeba wszystko dokładnie planować i wiedzieć co tak naprawdę chcemy nimi osiągnąć. Należy wszystko szczegółowo określić i zastanowić się jak to będzie wpływać na pozycję firmy w skali regionu czy kraju.

Fundusze europejskie

Na jakie cele można otrzymać dotację?

Mamy pewne rodzaje wydatków, które można dofinansować w ramach dotacji i te elementy musimy brać pod uwagę, gdy będziemy się o takie finansowe wsparcie chcieli starać. Zakup maszyn i urządzeń do produkcji lub świadczenia usług Jeśli będziemy w stanie wykazać, że nowy sprzęt jest dla nas ważny, ponieważ będzie zwiększał nasze możliwości, uprawnienia, umiejętności to będzie można starać się o dofinansowanie, ponieważ wniosek będzie oparty o nasz pomysł, po którym będzie się można spodziewać efektywności i zainteresowania klientów.

Wniosek o dotacje

Prace remontowo-budowlane – zawsze w powiązaniu z kupowanymi urządzeniami Jeśli mamy jakieś niewykorzystywane pomieszczenie to będzie można je jakoś zaplanować i postarać się o to, by wprowadzić swoje sprzęty nowe tam i liczyć na to, że na te elementy będzie można się również starać o dofinansowanie. To takie rozwiązanie, które rzeczywiście bardzo dobrze się będzie sprawdzać i warto je brać pod uwagę.

Zakup oprogramowania

Jeśli nie mamy w firmie dobrze rozwiniętych możliwości technicznych, gdy chodzi o kwestie związane z oprogramowaniem komputerowym to na pewno warto będzie zdecydować się na wniosek, który umożliwi nam staranie się o takie znaczące dofinansowanie właśnie na kupowanie oprogramowania.

Dofinansowanie unijne

Czego nie można kupić za środki z dotacji?

Dotacje nie mogą być przeznaczone na zakupy, które będą nieuzasadnione i nie będą się wiązać z danym projektem, środki transportu poza specjalistycznymi pojazdami, podatek VAT, maszyny używane, jeśli wcześniej właściciel kupował je z funduszy UE. Wysokość dofinansowania będzie zróżnicowana i może sięgnąć nawet 85% wszystkich kosztów. Jeśli chodzi o tą kwestię wysokości dofinansowania zależeć będzie od różnych czynników. Znaczenie ma wielkość firmy. Wyższe dofinansowanie mają małe firmy, niższe firmy średnie. Duże znaczenie ma również to w jakim województwie będziemy prowadzić działalność.

Projekty unijne

Skąd pozyskać dofinansowanie?

Dotacje na maszyny czy urządzenia można otrzymywać w ramach krajowych programów, które są realizowane w projektach unijnych dla różnych województwa. Na stronie rządowej o funduszach europejskich znajdziemy wszystkie informację o aktualnie prowadzonych naborach i warto się tym właśnie zainteresować. Do składania wniosku trzeba się dobrze przygotować analizując rynek i biorąc pod uwagę te wszystkie kwestie, które mogą wpływać na ostateczną ocenę tego co przedstawimy w naszym wniosku o dofinansowanie unijne.