Fundusze europejskie

Czy istnieje szklany sufit dla kobiet w Europie? Raport europejski 2021

Z raportu opracowanego wspólnie przez JRC i DG REGIO wynika, że tak właśnie jest.

Raport ten monitoruje regionalną równość płci przy użyciu dwóch złożonych wskaźników w celu określenia równości płci i szklanego sufitu w Europie.

Pierwszy z nich to Wskaźnik Osiągnięć Kobiet (FemAI), a drugi to Wskaźnik Niekorzystnej Sytuacji Kobiet (FemDI). Te dwa wskaźniki mierzą różne aspekty równości płci i określają liczbę niewidocznych barier, z jakimi spotykają się kobiety w Europie, aby awansować na wyższe stanowiska.

Raport ten wykazał poważne rozbieżności w istniejącym szklanym suficie dla kobiet w całej Europie. W niektórych krajach lub regionach kobiety znajdują się w bardzo niekorzystnej sytuacji w porównaniu z mężczyznami. Jednocześnie wydaje się, że w innych krajach UE kobiety są mniej dyskryminowane i osiągają więcej.

Zobaczmy więcej szczegółów na temat mapowania szklanego sufitu w Europie i co to oznacza dla kobiet.

Czym jest szklany sufit?

Szklany sufit to metafora opisująca niewidzialne bariery, z jakimi stykają się jednostki w trakcie swojej kariery zawodowej, aby awansować na wyższe stanowiska w organizacji. Osoby, które częściej napotykają na szklany sufit, to kobiety i mniejszości.

W klasycznej hierarchii korporacyjnej, te najwyższe stanowiska kierownicze są zdominowane przez mężczyzn. Problem zaczyna się wtedy, gdy niezależnie od ciężkiej pracy, jaką wykonują kobiety, ich płeć staje się przeszkodą w awansie. Nie jest to jednak kwestia kompetencji, ale raczej zestawu niepisanych zasad opartych na normach kulturowych i ukrytych uprzedzeniach.

Jak indeksy mierzą równość płci?

Niniejszy raport opiera się na wskaźniku osiągnięć kobiet (FemAI) i wskaźniku niekorzystnej sytuacji kobiet (FemDI) w celu monitorowania równości płci w Europie.

  • FemAI, mierzy poziom osiągnięć kobiet w porównaniu z najlepszymi regionalnymi wynikami kobiet. FemAI waha się między 0 (najniższe wyniki) a 100 (najlepsze wyniki),
  • FemDI, ocenia niekorzystną sytuację kobiet poprzez pomiar różnic regionalnych, w których kobiety radzą sobie gorzej niż mężczyźni. Najniższy możliwy wynik to 0 (brak niekorzystnej sytuacji), a najwyższy możliwy wynik to 100 (największa niekorzystna sytuacja).

Te dwa indeksy opierają się na 33 wskaźnikach, które z kolei dzielą się na siedem dziedzin:

Źródło:

Kluczowe ustalenia dotyczące szklanego sufitu dla kobiet w Europie

W sprawozdaniu tym stwierdzono, że trudności, z jakimi borykają się kobiety w Europie, różnią się w zależności od kraju i regionu, w którym mieszkają. Na przykład, w tym samym kraju, kobiety mieszkające w regionach stołecznych wydają się być w stanie osiągnąć więcej.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety mieszkające w mniej rozwiniętych częściach Europy wydają się borykać z większymi trudnościami niż te mieszkające w krajach bardziej rozwiniętych. Co więcej, niski wskaźnik osiągnięć kobiet jest związany z niższym PKB na mieszkańca. I wreszcie, tam gdzie kobiety osiągają więcej, jakość rządów jest również wyższa.

  • Wskaźnik osiągnięć kobiet (FemAI)
  • Wskaźnik Niekorzystnej Sytuacji Kobiet (FemDI)

Wniosek

W wielu regionach Europy w latach 2021 kobiety nadal borykają się ze szklanym sufitem. Na poziomie UE podejmowanych jest wiele inicjatyw mających na celu osiągnięcie prawdziwej równości płci we wszystkich aspektach życia społecznego. Niestety, zmiana zacofanych norm kulturowych i eliminowanie uprzedzeń to powolny proces.

Przekroczenie szklanego sufitu jest ważne dla Europy, ponieważ nasze społeczeństwa mogą na tym znacząco skorzystać. Większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych może prowadzić do większego rozwoju ludzkiego, wzrostu gospodarczego i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa dla wszystkich.

Aby przeczytać pełny raport, można go pobrać, klikając tutaj.

Aby uzyskać więcej informacji na temat integracji społecznej i równości płci w Europie, możesz przeczytać więcej na naszych blogach poświęconych integracji społecznej.