Fundusze europejskie

Od przytłoczenia do władzy: Uruchom na nowo swój mózg dzięki zarządzaniu czasem

Jako właściciel firmy, przedsiębiorca lub oddany pracownik, prawdopodobnie każdego dnia zmagasz się z wieloma różnymi zadaniami, aby je wykonać. Konieczność ciągłego przełączania się pomiędzy zadaniami oznacza, że musisz efektywnie zarządzać swoim czasem, aby zminimalizować rozproszenie uwagi i poprawić koncentrację. A także, aby przeznaczyć swoje zasoby umysłowe i energię na zadania, które mają największe znaczenie.

Prawie każdy walczy o zachowanie odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w dzisiejszych czasach. Chcemy zdrowego życia domowego i udanej, kwitnącej kariery. Mimo to, nie zawsze łatwo jest zrównoważyć te dwa zestawy wymagań, zwłaszcza w obliczu innych czynników rozpraszających, takich jak osobiste obowiązki i coraz bardziej rozrywkowe smartfony i tablety. Wiele porad dotyczących zarządzania czasem mówi o tworzeniu list rzeczy do zrobienia i oferuje pewne wsparcie, ale nie radzą sobie z sednem problemu.

Powodem tego jest fakt, że zarządzanie czasem powinno obejmować o wiele więcej niż tylko zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Sposób ty zarządzasz twój czas jest nie tak dużo o usprawniać twój harmonogram ale ja jest o utrzymywać organizującego, jasnego, i chętnego umysł.

Tutaj jest jak restartować twój mózg z czasowymi strategiami zarządzania i upełnomocniać ciebie dosięgać szczytowych produktywność poziomów każdy dzień.

5 skutecznych wskazówek, jak zarządzać swoim czasem

1. Ustal priorytety informacji, aby podejmować bardziej świadome decyzje

Prawdopodobnie regularnie spotykasz się z natłokiem informacji, z którymi musisz się uporać na raz. To może być onieśmielające w najlepszych czasach i może sparaliżować Twoją zdolność do efektywnego podejmowania decyzji i posuwania się naprzód. To może być frustrujące. Ale jest to całkowicie naturalna reakcja, która pojawia się, ponieważ Twój mózg doświadcza przeciążenia informacjami zabiegającymi o jego pełną uwagę.

Tak jak Twoja przeglądarka internetowa może stać się przytłoczona, gdy masz zbyt wiele otwartych kart na raz, Twój mózg może zrobić to samo. Może stać się przesycony, gdy oczekuje się od niego, że poradzi sobie ze zbyt dużą ilością informacji w danym momencie.

Kiedy staniesz twarzą w twarz z wąskim gardłem informacji lub natłokiem danych, spróbuj uszeregować informacje według tego, czym musisz się zająć w pierwszej kolejności lub co jest najważniejsze. Dzięki temu Twój mózg będzie mógł przetwarzać informacje krok po kroku i unikniesz przytłoczenia.

2. Zacznij dzień od ustalenia priorytetów dla ważnych zadań

Tak jak każda inna część Twojego ciała, Twój mózg zużywa znaczną ilość energii podczas każdego zadania, które wykonujesz. Może się zdarzyć, że podczas wykonywania żmudnych czynności umysłowych nie zabraknie Ci całkowicie energii. Mimo to, Twoje ciało i mózg będą reagować na stres, pilność i inne reakcje.

Jedną z najlepszych rzeczy, aby poprawić zarządzanie czasem i zachować energię jest rozpoczęcie dnia od zrobienia listy swoich aktualnych priorytetów. Ustalenie priorytetów dla swoich obowiązków wymaga energii samej w sobie. Im wcześniej w ciągu dnia, możesz to zrobić, tym bardziej prawdopodobne jest, że przekształcisz to w zdrowy nawyk. Pozwoli to uniknąć przytłoczenia, gdy masz mnóstwo zadań wyłożonych na dzień i pomoże Ci uzyskać najważniejsze rzeczy z drogi pierwszy.

3. Rozdziel swoją uwagę strategicznie

Multi-tasking jest technicznie możliwe, ale jest to zwykle dość nieefektywny sposób na uzyskanie zadań zrobić poprawnie. Jedynym prawdziwym sposobem na wykonywanie wielu zadań umysłowych przy zachowaniu stałej jakości pracy jest zajmowanie się nimi pojedynczo.

Kiedy czujesz się zmuszony do wykonania kilku zadań jednocześnie, podejmij świadomą decyzję, czy powinieneś rozdzielić swoją uwagę pomiędzy nimi. Doskonałym przykładem jest skupienie się na najważniejszych kwestiach poruszanych przez szefa na spotkaniu, zamiast próbować słuchać i jednocześnie sprawdzać pocztę elektroniczną. Ustal limit czasowy, na jak długo jesteś skłonny rozdzielić swoją uwagę, a następnie powrócić do skupiania się na swoim głównym priorytecie.

Jeśli twój umysł zaczyna dryfować w kierunku innych tematów, lub jesteś przerwany, zrób szybką notatkę, aby przypomnieć sobie o ważnym zadaniu pod ręką, a następnie kontynuować skupić się na nim tak szybko, jak to możliwe.

4. Wykorzystaj wizualizacje na swoją korzyść

Ludzki mózg uwielbia wizualne pomoce. To dlatego obrazy, filmy, historie i metafory tak bardzo do nas przemawiają. Tworzą one obrazy mentalne, które prowadzą i strukturyzują nasze procesy myślowe.

Nawet najprostsze wizualizacje zawierają mnóstwo informacji. Informacje te są łatwiejsze do przetworzenia przez mózg, ponieważ wymagają mniej energii do ich zrozumienia niż ściany tekstu. Możesz wykorzystać wizualizacje do zarządzania swoim czasem, używając ilustracji lub symboli do przedstawienia swoich priorytetów. Pomoże Ci to stworzyć obraz tego, jak każdy priorytet będzie wyglądał, gdy będziesz zbliżał się do swoich celów i odhaczał je na liście rzeczy do zrobienia.

Takie podejście może być również pomocne w burzy mózgów, jeśli chodzi o nowe pomysły.

Użycie wizualnej mapy myśli może pomóc Ci zebrać i śledzić ważne czynniki wpływające na projekt. Jednocześnie sprawia, że cały proces burzy mózgów staje się bardziej zabawny i interaktywny. Im bardziej angażujące jest zadanie, tym większe prawdopodobieństwo, że Ty i Twój zespół zajmiecie się nim bez odkładania go na później!

5. Pracuj w sprintach

Popularne techniki zarządzania projektami, takie jak podejście zwinne, wykorzystują krótkie okresy pracy zwane sprintami, aby pomóc Ci zarządzać czasem i utrzymać wysoki poziom produktywności. Według fizjologa Nathaniela Kleitmana i HBR, pracujemy w 90-minutowych rytmach, przechodząc przez naprzemienne okresy wysokiej i niskiej czujności w ciągu dnia. Oznacza to, że po pracy z dużą intensywnością przez ponad 90 minut, zaczynamy polegać na hormonach stresu, takich jak kortyzol i adrenalina, aby utrzymać nas w mocy.

Niestety, jest to przepis na katastrofę, jeśli chodzi o nasz poziom energii. Te hormony stresu zaczynają wyłączać korę przedczołową, ograniczając naszą zdolność do jasnego myślenia i dobrego wykonywania zadań. Badania potwierdziły, że praca w rytmie 90-minutowym pozwala nam zachować produktywność, dając nam jednocześnie wystarczająco dużo czasu na odpoczynek, bez gwałtownego wzrostu hormonów stresu i nadwyrężania naszych zdolności poznawczych.

Zamiast zastępować okresy niskiej produktywności używkami takimi jak kofeina, zarządzaj swoim czasem, koncentrując się na zadaniu przez około 90 minut, a następnie zrób 20-30 minutową przerwę. W tym czasie należy całkowicie zmienić sposób skupienia. Niezależnie od tego, czy chodzi o spacer, grę, czy po prostu siedzenie i relaksowanie się, potrzebujesz całkowitego rozłączenia. Pomoże to utrzymać stabilny poziom energii przez cały dzień, a jednocześnie pozwoli w odpowiednim czasie zająć się swoimi priorytetami.

Wnioski

Skuteczne zarządzanie czasem w celu zrestartowania mózgu to coś więcej niż sporządzanie list rzeczy do zrobienia i jak najcięższa praca w ciągu dnia. Neuronauka oferuje kilka interesujących spostrzeżeń na temat ludzkiego mózgu i tego, jak możemy zachęcić się do mądrzejszej, a nie cięższej pracy, aby osiągnąć te same doskonałe rezultaty.

Zacznij dzień od ustalenia priorytetów zadań, korzystania z pomocy wizualnych, aby uzyskać jaśniejszy obraz swoich obowiązków, oraz ustalania priorytetów ważnych informacji, aby podejmować jasne i świadome decyzje. Naukowcy zalecają również wykonywanie codziennej pracy w krótkich sprintach i dawanie mózgowi czasu na odpoczynek pomiędzy nimi, aby zoptymalizować wydajność poznawczą i produktywność jako całość.