Fundusze europejskie

Szanse i zagrożenia wynikające z pracy zdalnej dla firmy

Świat biznesu dość często przeżywa trudne chwile. W chwili obecnej zagraża nam koronawirus Covid 19. W przeszłości inne wirusy wstrząsały podstawami świata biznesu. W przyszłości będzie ich jeszcze więcej. A wirusy to tylko jeden z wielu różnych czynników, które mogą zmienić sposób funkcjonowania świata biznesu.

Światowy rynek pracy zmienia się z dnia na dzień. Był czas, kiedy praca zdalna była uważana za bardzo ryzykowny proces dla firmy. Obecnie, ze względu na obecną sytuację, praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Udowodniono, że koncepcja pracy zdalnej ma wiele do zaoferowania w świecie biznesu.

Tak, oczywiście, są szanse, ale są też zagrożenia. Praca zdalna to zdecydowanie nowy model pracy i dopóki wszystkie firmy się do niego nie dostosują i nie stworzą różnego rodzaju strategii, zawsze będą występować problemy związane z pracą zdalną. Nie wolno nam jednak odwracać wzroku od możliwości, jakie praca zdalna może zapewnić zarówno firmom, jak i pracownikom.

Biznes i praca zdalna

Zaczynając od biznesu, musimy skupić się na kilku możliwościach, aby zrozumieć, dlaczego praca zd alna jest czymś, co każda nowoczesna firma będzie chciała wypróbować. Przede wszystkim, brak fizycznej obecności firmy może być bardzo korzystny dla ogólnego budżetu.

Większość firm jest dziś obecna tylko wirtualnie. Oznacza to, że większość pracowników firmy wykonuje pracę zdalną. Nie ma potrzeby posiadania fizycznego biura, co oznacza, że koszty mediów są dużo niższe, a w niektórych przypadkach w ogóle nie występują. Dla nowych firm z niskim budżetem może to być bardzo korzystne. W końcu w dzisiejszych czasach większość nowoczesnych firm skupia się wyłącznie na obecności cyfrowej i pracownikach zdalnych.

Innym sposobem, w jaki praca zdalna przynosi korzyści firmom, jest praca na poziomie bardziej ludzkim. Zostało naukowo udowodnione, że praca zdalna może zmniejszyć niepokój pracowników. W rezultacie pracownicy mogą pracować o wiele lepiej i mogą zapewnić firmie o wiele lepsze wyniki. Firma koncentrująca się na wdrażaniu projektów lub ogólnie na zatrudnianiu pracowników zdalnych będzie miała znacznie lepsze wyniki.

Radzenie sobie z zagrożeniami

Oczywiście, choć są to dwie bardzo, bardzo dobre możliwości dla firm, nie możemy pominąć również zagrożeń. Kierownictwu firmy bardzo trudno jest obserwować pracę pracowników. Bardzo trudno jest również zaplanować, przeprowadzić i zrealizować spotkania, podczas których można by zapoznać się z rzeczywistymi rezultatami projektów lub zadań.

Większość firm nie dysponuje infrastrukturą umożliwiającą pracę zdalną. Niezależnie od tego, czy chodzi o problem z dostępem do serwera firmowego, czy o różne ramy czasowe pracowników zdalnych, którzy mogą przebywać na całym świecie.

Tak, praca zdalna pozwala firmie zatrudniać najlepsze talenty z całego świata, ale jednocześnie pojawia się problem różnicy czasu. Już sam ten fakt rodzi potrzebę wdrożenia konkretnych strategii. Jeśli firma nigdy wcześniej nie zatrudniała pracowników zdalnych, opracowanie strategii i ich wdrożenie może okazać się trudnym zadaniem.

Modernizacja strony firma

Praca zdalna pozwala na unowocześnienie firmy. Wdrażając procesy pracy zdalnej, firmy umożliwiają swoim pracownikom rozwijanie umiejętności i kompetencji, a także zdobywanie wiedzy i procesów, które będą dominować w przyszłości.

Jednocześnie firma będzie musiała unowocześnić się pod względem technologicznym. Prawdą jest, że w dzisiejszych czasach pracownicy napotykają na problemy związane z używanym przez firmy sprzętem. Dopóki sprzęt nadal działa, właściciele firm rzadko będą myśleć o jego wymianie na nowoczesny. Praca zdalna wymaga nowoczesnego sprzętu. Pracownicy będą mieli możliwość korzystania z lepszego sprzętu. Dzięki temu będą mogli wykonywać swoją pracę szybciej i łatwiej.

Praca zdalna pozwala również firmom na modernizację w zakresie budżetu. Prawdą jest, że gdy firma jest zmuszona do zastosowania zasad pracy zdalnej, na przykład z powodu sytuacji kryzysowej, takiej jak zakażenie koronawirusem, istnieje możliwość opóźnienia płatności. W takim przypadku firma będzie musiała zaplanować działania z wyprzedzeniem. Dział finansowy firmy będzie musiał przewidzieć i stworzyć scenariusze w oparciu o bieżący budżet, monitorować sytuację i ustalać priorytety płatności.

Przygotuj się na kryzys

Możliwość przygotowania się do wielowymiarowych zobowiązań finansowych lub podatkowych firmy przez co najmniej sześć miesięcy pomoże firmie zrobić krok naprzód i przygotować się na wszelkie problemy finansowe, które mogą wystąpić w okresie kryzysu.

Kolejnym dużym udogodnieniem dla firm jest zmiana harmonogramów i nowych modeli pracy. Praca zdalna wymaga komunikacji, współpracy, przestrzegania ram czasowych i terminów, a co najważniejsze - rozwijania wiedzy, umiejętności i kompetencji.

Dla firm, które potrzebują pracy zdalnej, e-learning i polityka uczenia się w miejscu pracy mogą być doskonałym uzupełnieniem ich obecnego modelu biznesowego. Zapewniając swoim pracownikom możliwość zdobycia odpowiedniego wykształcenia w zakresie pracy zdalnej, o wiele łatwiej będzie wdrożyć zasady, które później okażą się bardzo owocne dla firmy.

Zdalnie praca zdalna a pracownicy

W okresie kryzysu nie tylko firma będzie musiała dostosować się do modelu pracy zdalnej. Również pracownicy będą musieli nauczyć się, jak prawidłowo wykonywać tę pracę. Praca zdalna w niczym nie przypomina pracy w domu. Kiedy pracujesz zdalnie, nadal pracujesz dla tej samej firmy. Masz te same obowiązki, te same zadania i bez względu na wszystko musisz dotrzymywać terminów i ram czasowych.

Praca zdalna będzie o wiele łatwiejsza dla pracownika, ponieważ będzie on pracował w znanym sobie środowisku. Jak wspomniano wcześniej, praca w domu może zmniejszyć niepokój. Pracownicy pracujący w domu mają możliwość cofnięcia się o krok i oceny swojej pracy o wiele łatwiej i lepiej.

Wielu pracowników uważa, że środowisko pracy jest dość stresujące i w wielu różnych przypadkach tak właśnie może być. Praca zdalnamoże dać pracownikom czas na lepszą ocenę pracy i poprawę bieżących wyników poprzez udoskonalenie metod. Jest to coś, czego nie mieliby możliwości zrobić, będąc w miejscu pracy.

Więcej możliwości niż zagrożeń?

Innym powodem, dla którego praca zdalna jest korzystna dla pracowników, jest możliwość pracy nad wieloma różnymi projektami. Praca zdalna zazwyczaj oznacza, że pracownicy mogą pracować nad swoimi zadaniami szybciej. O wiele łatwiej jest pracować przy biurku, w domu, niż w biurze, gdzie panuje hałas i życie.

W rezultacie, poszerzanie wiedzy na temat tego, nad czym aktualnie pracujesz, a być może nawet podejmowanie się większej liczby zadań i stanowisk może być jedną z najlepszych możliwości, jakie daje praca zdalna. Praca zdalna daje także czas na zastanowienie się nad swoją pracą i możliwościami rozwoju zawodowego .

W tych trudnych czasach firmy muszą podjąć ważne kroki i sprawić, by firma stała się bardziej elastyczna i otwarta na różne modele biznesowe i modele pracy. Nie ma gwarancji, że obecna sytuacja lub jakakolwiek sytuacja w przyszłości nie zmieni całkowicie świata biznesu. Jako właściciel firmy będziesz chciał być o krok do przodu.

Ta strona może być prawdziwą szansą

Być może jest to świetna okazja do rozwoju Twojej firmy. Być może wprowadzenie modelu pracy zdalnej w Twojej firmie da Ci więcej możliwości, niż sobie wyobrażasz. Będziesz mógł znaleźć talenty z całego świata, być może pracować przy bardziej skomplikowanych projektach i wnieść coś nowego na lokalny rynek.

Praca zdalna może zrobić to wszystko za Ciebie. Tworząc proste pomoce wizualne, takie jak na przykład analiza swot dotycząca pracy zdalnej w Twojej firmie, możesz zwizualizować przyszłość i zacząć pracować nad różnymi metodami i procesami, które będziesz mógł zacząć stosować tak szybko, jak to możliwe.

Pamiętaj, że gdybyś miał tyle czasu, ile świat potrzebuje na stworzenie ram pracy zdalnej dla Twojej firmy, najprawdopodobniej udałoby Ci się stworzyć coś niesamowitego, coś, co mogłoby przenieść Twoją firmę na wyższy poziom. Niestety, nagłe przypadki wymagają szybkiego i łatwego do wdrożenia podejścia.

Poszukiwanie w Internecie najnowszychtrendów i wskazówek dotyczących pracy zdalnej na stronie dostarczy Ci wystarczających informacji, które pomogą Ci szybko podjąć działania. Pamiętaj, że nowe modele pracy muszą być wielokrotnie testowane i zmieniane, aż znajdziesz ten jeden wzór, który będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy. Nie zniechęcaj się i nie myśl, że obecna sytuacja będzie katastrofalna dla Twojej firmy. Nie postrzegaj tego jako nici. Postrzegaj to jako szansę, a każde zagrożenie, które może pojawić się na Twojej drodze, po prostu upewnij się, że sobie z nim poradzisz, pokonasz problem i pomożesz swojej firmie rosnąć w siłę.