Fundusze europejskie

Lista najlepszych europejskich startupów, które weszły do Klubu Jednorożca

Świat startupów zyskuje ogromną uwagę. Od opieki zdrowotnej, przez finanse, wspólne mieszkania, aż po dostawę do domu - osiągnęły one szczyt sukcesu. Dzięki udanej dywersyfikacji swojej gospodarki, Europa stała się centrum technologii i startupów dla regionu i świata. Wiele firm z siedzibą w tym kraju zarządza swoimi operacjami w regionie i poza nim, a zasługa w tym ekosystemu startupów.

Wymienione poniżej startupy i firmy technologiczne działają w wielu różnych branżach i sektorach, od ride-hailing, przez dostawy, eCommerce, gry, po rozrywkę. Startupy w Europie zakłóciły funkcjonowanie wielu branż i stworzyły nowe sektory. Co więcej, europejski sektor technologiczny rozwija się w zdumiewającym tempie.

Na europejskiej scenie startupowej Dolina Krzemowa, która od lat dominuje w ekosystemie startupów na całym świecie, pozostaje niepokonana. Dolina zgromadziła góry funduszy, przyciągnęła światowej klasy talenty i w imponującym tempie wypuściła na rynek światowej klasy firmy. Jednak równowaga w tym zakresie ulega nieśmiałej zmianie, a w całej Europie powstają nowe, ekscytujące centra technologiczne, a globalne trendy zmieniają się na naszą korzyść.

Krótko mówiąc, z niewiarygodną prędkością, z jaką rozwijają się nowe pomysły na startupy w Europie, oraz z samą liczbą zakładanych firm, wygląda na to, że kraje europejskie stały się "słodkim miejscem" dla startupów.

Zanim przejdziemy do listy najlepszych europejskich startupów, warto przyjrzeć się kilku chwytliwym statystykom i środowisku.

Ekosystem startupów w Europie

Źródło: StartUs Magazine

Mówi się, że ekosystemy startupowe są jak drzewa - potrzebują czasu i różnych pestycydów, aby urosnąć i w końcu wydać owoce. Kiedy mówimy o europejskich startupach, które odniosły sukces, bolt, Glovo, MediQuo, Everli, etc., to popularne nazwy.

Oznacza to, że scena startupowa w Europie Środkowej i Wschodniej produkuje firmy, których pozazdrościłby każdy ekosystem startupowy i które coraz częściej przyciągają uwagę na całym świecie. Dane Crunchbase pokazują, że europejskie startupy otrzymały 59 miliardów dolarów finansowania venture w drugiej połowie 2020 roku, znacznie wzrastając z 18,5 miliarda dolarów w pierwszej połowie i 24,5 miliarda dolarów w drugiej połowie.

Cóż, już sama ta liczba krzyczy, że poprzedni rok był szczytem możliwości europejskich startupów, ale pandemia pozostawiła po sobie również kilka poważnych skutków.

Europejski rynek startupów został mocno dotknięty przez Covid-19 w pierwszych miesiącach jego istnienia. Pandemia znacząco wpłynęła na startupy w całej Europie, przy czym kraje takie jak Włochy były jednymi z najbardziej dotkniętych na początku. Ponad 40% startupów opóźniło również plany pozyskania funduszy.

Teraz przechodząc do głównego punktu, zawęziliśmy listę najlepszych europejskich startupów, które weszły do grona jednorożców i mają potencjał, aby napędzać zmiany w swoich sektorach.

MediQuo

Strona internetowa:

https://www.mediquo.com

Branża:

Opieka zdrowotna

Całkowita kwota finansowania:

€4M

Pochodząca z Barcelony firma MediQuo zmieniła sektor opieki zdrowotnej, ponieważ skupia się na zarządzaniu wizytami lekarskimi online. Pacjenci mogą uzyskać natychmiastowe odpowiedzi od lekarzy i przedstawicieli medycznych, mogą również wysyłać zdjęcia, filmy i raporty do lekarza. Użytkownicy mogą rejestrować się za darmo, ale aby uzyskać dostęp do specjalistów, mogą zdecydować się na plany premium.

MediQuo oferuje ogromne korzyści dla pacjentów, w tym szybki czat, grupy opieki zdrowotnej, blogi, i co nie. Można się zszokować, ale aplikacja została pobrana przez 650.000 użytkowników i zarządzała ponad milionem wizyt lekarskich.

Glovo

Strona internetowa:

https://glovoapp.com

Branża

: Dostawa i logistyka

Całkowita kwota finansowania:

900 mln euro

Rzeczywiście, pandemia okazała się korzystna dla firm zajmujących się dostawami online, a jeśli mówimy o europejskim rynku dostaw, Glovo stoi na pierwszym miejscu. Glovo to hiszpańska platforma dostaw online łącząca klientów z pobliskimi sklepami i restauracjami w celu zamawiania produktów online. Glovo zostało założone w 2015 roku, ale stale zdobywa serca klientów i rozszerza swoje usługi.

W rzeczywistości jego nagły sukces kusi przedsiębiorców do przekształcenia swojego biznesu typu brick-and-mortar poprzez opracowanie aplikacji dostawczej, takiej jak Glovo , ponieważ pomaga im stać się częścią gospodarki gig w krótkim czasie.

BlaBlaCar

Strona internetowa:

https://www.blablacar.com

Branża:

Transport

Całkowita kwota finansowania

: $563.5M

Firma o nazwie BlaBlaCar łączy dojeżdżających do pracy z pustymi miejscami w ich samochodach, gdy podróżują z jednego miasta do drugiego. Istnieje duża liczba osób, które jeżdżą na długich dystansach ze Szwajcarii do Niemiec lub przez Niemcy. Użytkownicy mogą dzielić się swoimi trasami online; koszt przelotu do miejsca docelowego może być dzielony z innymi użytkownikami, jeśli Twoja podróż jest taka sama jak ich.

Everli

Strona internetowa:

https://it.everli.com

Branża

: Dostawa produktów spożywczych

Łączne finansowanie

: €28.4M

Branża dostaw artykułów spożywczych online przeżywa ogromny wzrost od czasu, gdy pandemia uderzyła w świat, a Everli jest wyraźnie zwycięzcą, ponieważ pozwala klientom uzyskać artykuły spożywcze i inne podstawowe produkty pod ich drzwi. Na początku 2020 roku, gdy nadciągała pandemia, firma pozyskała 11 milionów euro w ramach finansowania zalążkowego, a następnie pozyskała drugą rundę 13 milionów euro w serii B na początku 2018 roku.

Z wyceną Instacart, która ma się ponad dwukrotnie zwiększyć do 2020 roku (CNBC), Everli jest w doskonałej pozycji, aby zdominować włoski rynek dostaw artykułów spożywczych i rozszerzyć działalność na inne części krajów europejskich.

Klarna

Strona internetowa:

https://www.klarna.com

Branża

: FinTech, eCommerce

Całkowita kwota finansowania

: $639M

Z BNPL, klienci mogą rozłożyć koszty zakupów w okresie bezodsetkowych rat, Klarna wzrosła do jednej z dobrze znanych nazw w europejskiej technologii. To związał się z Stripe, a partnerstwo ułatwi detalistom dodać Klarna jako metoda płatności na swojej stronie internetowej za pośrednictwem Stripe, powiedział dyrektor ds. technologii.

Europejskie startupy aktywizujące pozytywne koło zamachowe

Europa ma niepowtarzalną szansę zaistnieć na globalnej scenie technologicznej i rzucić wyzwanie dominacji Stanów Zjednoczonych i Chin. Mamy tu talent, rynek, ambicje i fundusze, a większość przedsiębiorców jest gotowa, aby zamknąć interes. Kluczowym elementem sukcesu europejskich przedsiębiorców jest przyciągnięcie większej liczby inwestorów instytucjonalnych i zapewnienie im wsparcia na wczesnych etapach rozwoju, aby zachęcać, doradzać, wspierać i napędzać ich działania.

Na podstawie powyższej dyskusji można stwierdzić, że Europa jest rajem dla startupów, a powyższe firmy planują rozwinąć działalność w kolejnych lokalizacjach na całym świecie.


Bio autora

Nirav Parmar

Posiadając ponad trzyletnie doświadczenie, Nirav jest ekspertem ds. kontaktów zewnętrznych w Elluminati Inc. Interesując się komunikacją, treścią i marketingiem cyfrowym, współpracował z wieloma markami i pomagał przedsiębiorcom w budowaniu obecności w Internecie, która napędza ich biznes.