Jak fundusze UE wspierają zakładanie firm?

Poszukując dofinansowania, które będzie wsparciem naszej działalności gospodarczej coraz częściej zastanawiamy się nad zaletami pozyskiwania funduszy unijnych. Jeśli więc możemy pochwalić się pomysłem na własny biznes, warto się o nie starać, doświadczenia zdobyte przez wiele osób potwierdzają bowiem, że mówimy o ciekawym sposobie na zaistnienie na rynku. W zależności od ich charakteru środki unijne są zresztą dostępne tak w postaci dotacji, jak i pożyczek. Nie musimy przy tym ograniczać się do wsparcia finansowego, choć nie da się zaprzeczyć, że cieszy się ono dużą popularnością. Nie mniej skuteczne okazuje się być wsparcie w postaci szkoleń, a także porad niezbędnych podczas prowadzenia firmy.

Dofinansowanie na rozwój

Jeśli jesteśmy osobami młodymi, które nie ukończyły jeszcze trzydziestego roku życia, a jednocześnie nie planujemy pracy na etat, możemy zastanowić się nad dofinansowaniem własnej działalności. Oczywiście, nie każdy z nas może liczyć na unijne wsparcie, dobrym pomysłem jest więc dokonanie realnej oceny tak naszych możliwości, jak i predyspozycji. Gdy już mamy za sobą ten etap, konieczne okazuje się opracowanie indywidualnego planu działania. Pakiet dostępnych działań może być przy tym dość szeroki, wybierane będą z niego bowiem jedynie te, które okażą się skuteczne. Można zatem liczyć między innymi na pomoc doradców zawodowych ułatwiających znalezienie pracy, także na dotacje na otwarcie przybierające postać środków finansowych.

Środki unijne

Tylko od nas zależy więc to, czy atrakcyjne wyda się nam szkolenie, doradztwo, czy też wsparcie finansowe. Oczywiście, pomocy można szukać nawet po ukończeniu trzydziestego roku życia, mówimy bowiem o wsparciu, które charakteryzuje się coraz większym stopniem zróżnicowania. Gdy mówimy o różnicach odnoszących się do samych warunków finansowania, powinniśmy mieć na uwadze również to, że różnice z nimi związane dotyczą też samych województw, w których są nam one oferowane. Oczywiście, kluczowe znaczenie okazuje się mieć to, czy my sami pracujemy.

Pożyczka europejska

Wiele programów koncentruje się przede wszystkim na wspieraniu osób nieaktywnych zawodowo, aby skłonić je do większego zaangażowania. Nawet brak klasycznego dofinansowania nie powinien nas zresztą martwić, alternatywą dla niego są bowiem pożyczki, zwykle udzielane w kwocie 20 tysięcy złotych. Również w przypadku pożyczek duże znaczenie ma to, z jakiego województwa się wywodzimy. Spore szanse otwierają przed nami oryginalne koncepcje biznesowe, jeśli takie posiadamy. W takim przypadku można szukać dodatkowego wsparcia i liczyć na jego znacznie większe kwoty.