W świecie nieustannego rozwoju technologicznego, który często narażony jest na ataki cyberprzestępców, grupa siedmiu organizacji z UE opracowała program szkoleniowy dla osób najbardziej narażonych na zagrożenia, czyli osób starszych, aby nauczyć je, jak poruszać się wśród wyzwań i możliwości związanych z platformami konsumpcji opartymi na współpracy online.
Platformy kolaboratywnej konsumpcji w dziedzinie zakwaterowania (np. airbnb.com), mobilności (np. Blablacar), dóbr ogólnych (np. freecycle.org) i wielu innych stanowią ogromną szansę na podniesienie jakości życia osób starszych, ale jednocześnie stawiają przed nimi poważne wyzwania z punktu widzenia kompetencji informatycznych i potrzeby mentoringu, a także bezpieczeństwa finansowego w środowisku online.
Wiodące organizacje z Hiszpanii, Słowenii, Bułgarii, Grecji i Rumunii zrealizowały projekt COL-SUMERS: Developing a Training Program for Enhancing Sustainable Collaborative Consumption in Elder Person, współfinansowany przez program Erasmus+ Unii Europejskiej.
W ramach tego projektu opracowaliśmy innowacyjny program szkoleniowy, który obejmuje:
- Materiały szkol eniowe - skierowane do Osób Starszych w celu umożliwienia im zdobycia wszystkich niezbędnych narzędzi i wiedzy w odniesieniu do Wspólnej Konsumpcji, w zakresie tematów takich jak zakwaterowanie, recykling, mobilność, dobra ogólne, dobre samopoczucie, woda i energia, zrównoważony rozwój.
- Zaprojektowane Doświadczalne Działania Szkol eniowe - grupa działań szkoleniowych w ramach Programu Szkoleniowego, które są oparte na praktyce i doświadczeniu.
- Platforma e-Szkoleniowa - platforma e-learningowa i e-Szkoleniowa wspierająca wdrażanie Metodologii Szkoleniowej, dostępna pod adresem: https://platform.col-sumers.eu.
Wszystkie materiały, platforma e-Szkoleniowa i strona internetowa są w sześciu językach - rumuńskim, hiszpańskim, bułgarskim, słoweńskim, greckim, tak aby były łatwo dostępne dla zainteresowanych osób w pięciu krajach, jak również w języku angielskim dla każdego, kto chce skorzystać z tych zasobów.
Jednostki COL-SUMERS
Aby program szkoleniowy był stale dostępny dla osób starszych, w ramach organizacji z każdego z pięciu krajów, stworzyliśmy cztery Jednostki COL-SUMERS - które w perspektywie długoterminowej, w ciągu najbliższych lat, będą działać jako Jednostki Wsparcia, aby udostępnić wszystkie materiały, zaoferować specjalistyczne wsparcie i zwielokrotnić wpływ programu szkoleniowego.
Jednostki COL-SUMERS zostały utworzone w:
- Rumunii - Asociația InfoCons, www.infocons.ro
- Słowenia - Słoweńskie Stowarzyszenie Konsumentów (ZPS), ww.zps.si
- Bułgaria - Bułgarskie Narodowe Stowarzyszenie Aktywnych Konsumentów, https://aktivnipotrebiteli.bg
- Grecja - Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości, https://ied.eu
- Hiszpania - Stowarzyszenie Użytkowników w Walencji (AVACU), https://www.avacu.es
Walidacja platformy e-szkoleniowej COL-SUMERS wśród użytkowników
Ponad 180 osób (>60 lat) zostało przeszkolonych i uczestniczyło w AKCJACH WALIDACJI, które zostały zorganizowane w każdym kraju.
Szkolenie polegało na praktycznym wdrożeniu materiałów szkoleniowych, zaprojektowanych doświadczalnych działań szkoleniowych oraz platformy e-szkoleniowej, z udziałem 40 osób starszych w każdym kraju uczestniczącym w projekcie, łącznie z wdrożeniem pełnej metodologii szkolenia.
Głównym wnioskiem z działań walidacyjnych było to, że program jest bardzo interesujący i dobrze obejmuje tematy interesujące osoby starsze, ale istnieje wyraźna potrzeba mentoringu i stałego wsparcia podczas szkolenia, zwłaszcza w zakresie umiejętności cyfrowych.
Wydarzenia mnożnikowe
Pod koniec projektu we wszystkich pięciu krajach zorganizowano serię pięciu wydarzeń o charakterze multiplikacyjnym. Wydarzenia te koncentrowały się na promowaniu programu szkoleniowego wśród interesariuszy w dziedzinie konsumpcji i osób starszych.
Warsztaty zostały opracowane w celu przedstawienia głównych koncepcji i rezultatów projektu interesariuszom z pięciu krajów. Warsztaty dotyczyły przyjęcia wspólnej konsumpcji przez osoby starsze oraz sposobów radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z platformami wspólnej konsumpcji.
Uczestnikami byli przedstawiciele i członkowie podmiotów związanych z konsumpcją, wsparciem dla osób starszych i wspólną konsumpcją, a także osoby pracujące w sektorze usług publicznych, tak aby mogli oni zaangażować się we wdrażanie metodologii szkoleniowej po zakończeniu projektu.
Ponad 150 interesariuszy wzięło udział w spotkaniach multiplikatorów, gdzie mieli możliwość zapoznania się z koncepcjami i platformami CC, z naszym programem szkoleniowym i platformą e-szkoleń, torując drogę do dalszego wykorzystania metodologii szkoleniowej po zakończeniu projektu.
Partnerstwo składa się z: The Centre for Sustainable Policies Ecopolis (Ecopolis) - Rumunia, The Institute of Entrepreneurship Development - Grecja, The Mediterranean Institute for Sustainable Development (Imedes) - Hiszpania, ZPS - Slovene Consumers' Association - Słowenia, Avacu - Consumers and Users Association Valencia - Hiszpania, InfoCons - Asociație pentru Protecția Consumatorilor - Rumunia, Bulgarian National Association Active Consumers - Bułgaria.
Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.col-sumers.eu