W ciągu prawie dwóch lat pandemia COVID-19 spowodowała ogromne zmiany w miejscu pracy. Ale oczywiście, jeśli wszyscy pracownicy są w taki czy inny sposób dotknięci przez COVID-19, jak wygląda sytuacja osób niepełnosprawnych?
Wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych były znacznie niższe niż reszty populacji jeszcze przed wybuchem pandemii. Jak wynika z badań, w tym czasie różnice w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych jeszcze bardziej się pogłębiły, przynajmniej w niektórych częściach świata.
Pomimo wczesnych negatywnych dowodów na temat niepełnosprawności i COVID-19 w miejscu pracy, przyszłość może nie być wcale taka negatywna. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym szczegółom dotyczącym zatrudnienia osób niepełnosprawnych podczas COVID-19 i przekonajmy się, co może przynieść przyszłość.
Bezbronność osób niepełnosprawnych
Photo by Hennie Stander on UnsplashPopierwsze, osoby niepełnosprawne są zazwyczaj bardziej narażone na wszelkie zmiany w środowisku gospodarczym. Na przykład, osoby niepełnosprawne były jedną z tych grup ludzi, którzy zostali bardziej dotknięci przez poprzednią recesję w 2008 roku i stracili pracę.
Od tego czasu nastąpiło stałe ożywienie gospodarcze, a europejskie i krajowe inicjatywy pomogły w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jednak przepaść między osobami niepełnosprawnymi a pełnosprawnymi pozostała znaczna, a wśród młodzieży jest jeszcze większa.
Ale nawet jeśli osoby niepełnosprawne mogą znaleźć pracę, nie oznacza to, że nierówność przestaje istnieć. Według statystyk, osoby niepełnosprawne zarabiają o 12% mniej niż inni pracownicy i częściej pracują w niepełnym wymiarze godzin lub na stanowiskach niewymagających wysokich kwalifikacji.
Ich zatrudnienie i niekorzystna sytuacja finansowa narażają je na zwiększone ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego. W związku z większymi potrzebami w zakresie opieki zdrowotnej, zdrowie i samopoczucie osób niepełnosprawnych są niezwykle delikatne.
Negatywny wpływ COVID-19 na osoby niepełnosprawne
W zatrudnieniu
Prawie taka sama recesja jak powyżej miała miejsce podczas pandemii COVID-19. Narzucone regionalne lub międzynarodowe blokady, zamykanie firm i zmniejszony popyt na towary i usługi doprowadziły do rekordowych strat PKB na całym świecie, a następnie do zwolnień, ponieważ firmy stały się nie do utrzymania.
W rezultacie, według Cedefop, "prawie 7 milionów miejsc pracy w UE zostanie zlikwidowanych lub nie zostanie utworzonych z powodu pandemii koronawirusa w latach 2019-2022". Niestety, wiele z tych miejsc pracy należało do osób niepełnosprawnych.
Zdrowie i dobre samopoczucie
COVID-19 miał nie tylko poważne konsekwencje dla zatrudnienia osób niepełnosprawnych, ale także najbardziej dotknął te osoby. Osoby niepełnosprawne należą do grup najbardziej narażonych na zarażenie wirusem, a większość zgonów związanych z COVID-19 dotyczyła osób z pewną formą niepełnosprawności (w tym osób starszych).
Fakt, że pracownicy niepełnosprawni byli nadreprezentowani na stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji i niskopłatnych, uznanych za mało istotne, doprowadził do ich zawieszenia. Jednocześnie osoby niepełnosprawne są bardziej narażone w takich środowiskach, ponieważ bezrobocie ma poważny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie, prowadząc ostatecznie do mniejszej pewności zatrudnienia. Wynika to głównie z wysokiej stopy bezrobocia lub skróconego czasu pracy.
Ale jedno jest pewne. Społeczeństwo jeszcze przez wiele lat będzie odczuwać negatywny wpływ COVID-19 na zdrowie psychiczne i zatrudnienie osób niepełnosprawnych.
Niemniej jednak pandemia przyniosła również pewne pozytywne zmiany, które w przyszłości mogą przynieść korzyści osobom niepełnosprawnym.
Czy elastyczne modele pracy z domu mogą wyrównać szanse?
Zdjęcie autorstwa Avi Richards na UnsplashZapotrzebowanie na elastyczne modele pracy
W poprzednich latach, pracodawcy niechętnie zezwalali na elastyczne formy pracy dla swoich pracowników, pomimo żądań pracowników. Powody, dla których pracodawcy odmawiali zgody na elastyczne formy pracy, takie jak praca w domu, dotyczyły głównie rzekomej niższej wydajności, braku zaufania lub niedostępności odpowiedniej technologii.
Gdy tylko wybuchła pandemia i pracodawcy stanęli przed wyborem: albo zamknąć firmę, albo pozwolić pracownikom pracować w domu, wybrali oczywiście to drugie. Dla wielu pracowników była to wspaniała wiadomość. Dla wielu oznaczało to brak konieczności dojeżdżania do pracy, a co za tym idzie mniejsze wydatki, lub lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców, co miało pozytywny wpływ na ich samopoczucie.
Ale co najważniejsze, umożliwienie elastycznej pracy w miejscu pracy mogłoby potencjalnie zrównoważyć negatywne konsekwencje COVID-19 dla osób niepełnosprawnych. Praca domowa była jednym z postulatów osób niepełnosprawnych przez lata, a pracodawcy zawsze ją negowali. Na szczęście nowa norma tej pandemii sprawiła, że żądanie to brzmi rozsądnie w przeciwieństwie do tego, co było w przeszłości.
W jaki sposób pandemia może potencjalnie przynieść korzyści osobom niepełnosprawnym?
Powodem, dla którego osoby niepełnosprawne zawsze prosiły o pracę domową, była chęć uniknięcia niekomfortowych sytuacji. Już od pierwszej chwili, gdy osoby niepełnosprawne wychodzą z domu, aby udać się do swojej pracy, borykają się z różnego rodzaju problemami. Codzienny dojazd z domu do miejsca pracy jest prawie niemożliwy, ponieważ istnieje wiele przeszkód. Począwszy od chodników bez podjazdów dla niepełnosprawnych, po złapanie taksówki czy jazdę metrem, podróżowanie osoby niepełnosprawnej wymaga specjalnych przygotowań.
To samo dzieje się w miejscu pracy. Biuro musi posiadać takie modyfikacje, które pozwolą na łatwiejsze poruszanie się osób niepełnosprawnych i ich samodzielność. Wymóg posiadania takich udogodnień dla osób niepełnosprawnych był jednym z głównych powodów, dla których nie mogły one łatwo znaleźć pracy.
Miejmy nadzieję, że jeśli po zakończeniu tej pandemii praca zdalna będzie nadal aktualna, będzie to oznaczać lepsze możliwości zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych i młodzieży.
Szersze korzyści z zastosowania technologii w przypadku bezrobocia wśród młodzieży
Zdjęcie autorstwa Chrisa Montgomery'ego na UnsplashWysokiebezrobocie wśród młodzieży było problemem jeszcze przed pandemią. Z tego powodu UE koncentruje się na osobach NEET, aby pomóc im zwiększyć szanse na zatrudnienie. Młodzież niepełnosprawna w dużej mierze zalicza się do tej kategorii, ponieważ jej trudności zaczynają się już na etapie edukacji formalnej lub nieformalnej.
Przedsiębiorstwa, szkoły i uniwersytety zainwestowały w sprzęt technologiczny, który umożliwia pracę w domu lub naukę na odległość. Technologia ta ma potencjał, aby zmienić sytuację wielu naszych niepełnosprawnych współobywateli. Osoby niepełnosprawne mogą teraz mieć łatwiejszy dostęp do szkoły i uczęszczania na uniwersytet, co oznacza, że luka w umiejętnościach będzie się jeszcze bardziej zmniejszać w nadchodzących latach.
Wnioski
Pandemia COVID-19 wywarła ogromny wpływ na pracę wszystkich pracowników, ale przede wszystkim na osoby niepełnosprawne. Osoby niepełnosprawne są najbardziej dotknięte tą pandemią pod względem utraty pracy i problemów zdrowotnych.
Ponieważ nie udało nam się jeszcze zażegnać tej negatywnej sytuacji, wiele zmian może potencjalnie przynieść w przyszłości większe korzyści osobom niepełnosprawnym. Elastyczne warunki pracy, takie jak praca w domu oraz integracja technologii komunikacyjnych tworzą środowisko bardziej odpowiednie dla osób o specjalnych potrzebach, nawet w młodym wieku.
Dlatego też COVID-19 odcisnął duże piętno na osobach niepełnosprawnych, ale dopiero się okaże, czy jego spuścizna w postaci elastycznych form pracy i studiowania stworzy dla nich lepszą przyszłość.
Przyjrzyj się projektowi In Touch Erasmus+
Projekt In Touch, w którym iED uczestniczy jako partner projektu, ma na celu wypełnienie luki w możliwościach, która istnieje dla osób niepełnosprawnych. Projekt koncentruje się na młodych osobach niepełnosprawnych, aby zapewnić im niezbędne umiejętności w zakresie przedsiębiorczości, aby mogli rozpocząć swoje przedsięwzięcia. Projekt ten przyczynia się do zapewnienia osobom niepełnosprawnym niezbędnych możliwości nauki i pomaga im w samozatrudnieniu i samodzielności. W ten sposób unikną stygmatyzacji i uprzedzeń społecznych, których wiele miejsc pracy jest pełnych.
Czy jesteś zainteresowany wpływem na zatrudnienie i niepełnosprawność w UE w nadchodzącej dekadzie? iED jest doświadczonym partnerem w europejskich projektach integracji społecznej, który wniesie wartość dodaną do Twojego konsorcjum projektowego.
Jeśli szukasz doświadczonego partnera i lidera do swojego projektu unijnego dotyczącego niepełnosprawności, zostań naszym partnerem dla zwycięskiego konsorcjum.