Rozwiń własną firmę

Bieżnik - jak wybrać odpowiedni?

Bieżnik, to bardzo popularne nakrycie stołu, czy ławy. Pełni zarówno rolę ochronną, jak też dekoracyjną. Położony na blacie, przyciąga wzrok. Może leżeć na obrusie będąc dopełnieniem stylizacji mebla lub bezpośrednio, odsłaniając jego krawędzie. Odpowiednio dobrany, podkreśli walory ławy, czy stołu.

Bieżnik - jak go zakładać?

Tradycyjny bieżnik, to prostokąt materiału, o zdecydowanie dłuższym jednym boku w proporcji 2:1.  Obecnie modne są bieżniki długie i wąskie. Zarówno nowoczesne bieżniki, jak te klasyczne, nakłada się wzdłuż dłuższej krawędzi mebla, tak, że jego końce zwisają z obu stron. Alternatywą jest położenie dwóch małych bieżników na długim blacie lub ułożenie niesymetryczne. Bieżnik nie ma zakrywać całej powierzchni. Jego zadaniem jest podkreślenie urody mebla. Jeżeli bieżnik kładziony jest na obrus, musi z nim tworzyć spójną aranżację. Może to być na zasadzie kontrastu lub dopełnienia.

Bieżniki - jaki materiał?

Sklepy oferują bieżniki z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się:

  • bawełna, len- w postaci płótna lub grubej tkaniny, odpowiednie do nakrycia stołu, na co dzień. Do bardziej odświętnej dekoracji, może być wykończony haftem lub ozdobnym obszyciem z innego materiału. Bieżnik wykonany z tych materiałów, jest łatwy w utrzymaniu czystości i trwały.
  • poliester- plamoodporny, ma zastosowanie do codziennego nakrywania stołu oraz w sytuacjach szczególnego zagrożenia poplamieniem, jak np. w czasie wizyty dzieci.
  • organdyna i organza- bardzo cienkie, prześwitujące materiały, wykorzystywane najczęściej, jako dodatkowa ozdoba stołu nakrytego obrusem. Stosuje się je z okazji świąt i przyjęć.
  • filc- to najnowszy trend mody. Bieżniki z niego wykonane, mogą być elegancką, nowoczesną ozdobą.  Trudno je jednak czyścić, więc nie powinny mieć zastosowania na stole kuchennym, czy w jadalni. Za to świetnie chronią powierzchnię przed zarysowaniem i uszkodzeniem. Pasują do nowoczesnych wnętrz.

Jak dobrać bieżnik na stół?

Wybierając się na poszukiwanie bieżnika idealnego, należy rozważyć kilka aspektów:

  • Rozmiar- zaczynamy od zmierzenia stołu, czy ławy, na którą zamierzamy kupić bieżnik. Jego długość powinna być większa od dłuższego, a szerokość mniejsza od węższego boku mebla.
  • Materiał- należy zastanowić się, czy bieżnik będzie narażony na plamy, czy jego rola będzie wyłącznie dekoracyjna?
  • Styl i kolor- nawet najbardziej elegancki bieżnik, nie będzie prezentował się dobrze, jeżeli nie dostosujemy jego stylu do aranżacji wnętrza. Musi stać się jej pasującą częścią. Dlatego należy dokładnie to przemyśleć.
  • Miejsce zastosowania- w jadalni i na stole kuchennym, bieżnik powinien być plamoodporny w kolorystyce i wzornictwie odpowiednim do spożywania posiłków. Raczej niestosowny będzie kolor czarny, czy stalowy. W salonie niewskazana byłaby typowo kuchenna kratka.
  • Cena- stosunek jakości do ceny, to podstawowe kryterium zakupu. Zanim zdecydujemy się na konkretny bieżnik, porównajmy jego ceny z innymi o tej samej jakości.

Bieżniki do zadań specjalnych

Jeżeli bieżnik ma podkreślić elegancję wnętrza, wtedy idealnie sprawdzi się mocny, wyrazisty kolor. Może to być czerwony, granatowy, czarny. Na stół do posiłku, odpowiedni będzie biały, beżowy, lub w innym pastelowym kolorze. Bieżnik świąteczny, to połączenie złota i czerwieni, srebra, zieleni, a na wielkanocny stół, połącznie koloru zielonego i żółtego. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by na ciemny blat nie kłaść bieżnika w kolorze szarym lub czarnym. Stanie się on wtedy mało wyrazisty i straci na atrakcyjności.

Czy bieżnik jest konieczny?

Oczywiście nie musimy kłaść bieżnika na stół, gdy jest już na nim obrus. Jednak może on być jego dopełnieniem i dodawać stylu i elegancji. Jeżeli nie nakładamy obrusa, bieżnik jest najlepszym sposobem na dekorację stołu, czy ławy. Dzięki niemu, ława zwiększy walory estetyczne, a równocześnie wnętrze nabierze przytulności. Nie zapominajmy o tym, że bieżnik pełni też rolę ochronną blatu i spełnia funkcję podkładek pod naczynia. Zapobiega to porysowaniu, czy odparzeniu mebla. To, jaki bieżnik położymy, zależy od naszej fantazji i gustu. Ważne, by dodawał wnętrzu szyku i elegancji.

 

Materiał zewnętrzny