Rozwiń własną firmę

Rozwój startupów w Polsce Wschodniej

Dotacje unijne dla firm

Nowe firmy na terenie Polski Wschodniej mają szansę na to, by starać się o dofinansowanie na rozwój oraz sprzedaż nowoczesnych produktów i usług. W ramach projektu starać się można nawet o 800 tysięcy złotych. Mamy ogłoszone specjalne konkursy, które są kierowane do nowych firm z terenu Polski Wschodniej i wydaje się, że takie propozycje jakie są dostępne będą się sprawdzać naprawdę bardzo dobrze.

Młodzi przedsiębiorcy w tym i przyszłym roku starać się mogą o środki na początek własnej działalności gospodarczej oraz na pierwszy etap sprzedaży. W sumie mamy do podziału nieco ponad 65 mln złotych. Ten program będzie kierowany do małych i średnich firm, które mają koncepcję na nowy produkt, który daje nadzieję na to, że będzie się sprzedawał.

Fundusze europejskie

W ramach dostępnych konkursów o wsparcie mogą się starać nowe firmy, które są już gotowe na to, by wejść na rynek z produktem wcześniej przygotowywanym. Jeśli chcemy to wsparcie uzyskiwać będzie trzeba mówić o wydatkach kwalifikowanych co może mieć duże znaczenie dla firm. Do takich wydatków na pewno zaliczyć można wszystkie usługi doradcze, ekspercie czy też wynagrodzenie dla personelu, który będzie się takim projektem zajmował. Należy pamiętać, że wymagania są tutaj różne i musimy mieć przynajmniej 50 tysięcy kosztów kwalifikowanych a maksymalnie może ich być 800 tysięcy. Dodatkowo uzyskać można wsparcie około 85% kosztów kwalifikowanych.

Model biznesowy

Dofinansowanie unijne

Do tej pory nie było takich projektów, które te możliwości nam dawały, gdy chodzi o nowych przedsiębiorców. Nie mieliśmy opcji, by w naszym kraju takie projekty realizować. dlatego ten konkurs jest to pilotaż, który będzie potem oceniony i będzie można oczekiwać, że po koniecznych zmianach będzie kontynuowany z wzięciem pod uwagę tego jakie konkretnie propozycje są najlepsze, by rozdzielić środki tak, że ten program będzie można potem oceniać jako efektywny i działający na zadowalającym poziomie.

Projekty unijne

Można również słyszeć, że ministerstwo stara się podkreślać, że nowi, młodzi przedsiębiorcy będą się cieszyć największym wsparciem, jeśli mają pomysł na nowoczesny biznes i jakieś innowacyjne propozycje. Dzięki temu mogą wprowadzić na rynek coś zupełnie nowego. Rozwój startupów to jedyny taki konkurs dla nowych firm, jeśli chodzi o te obecnie dostępne, dlatego dobrze się będzie nim zainteresować i skorzystać z tego wsparcia, ponieważ nie zanosi się, że pojawi się w najbliższym czasie inny projekt o takim właśnie charakterze.

Na tą chwilę mamy trzy platformy startowe, gdzie będzie można zajrzeć. Są to Hub of Talents – Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, TechnoparkBiznesHub – Kielecki Park Technologiczny oraz Connect – Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.