Rozwiń własną firmę

Zrozumienie współtworzenia w sektorze publicznym

Sektor prywatny jest podstawą każdej gospodarki kraju rozwiniętego. Składa się on z różnych dużych i małych firm, przedsiębiorstw, etc., które wytwarzają większość dóbr na rynku. Istnieją jednak sfery, w których rynek nie może w pełni zaspokoić potrzeb społeczeństwa, a nawet potęguje problemy społeczne. Są to tak zwane "niedoskonałości rynku". W takich przypadkach rząd musi wkroczyć do akcji. Przejmuje pełną lub częściową kontrolę nad tymi sferami lub nawiązuje partnerstwo z prywatnymi przedsiębiorcami.

Ważnymi sferami sektora publicznego są:

  1. Tworzenie dóbr publicznych, których główną osobliwością jest powszechna konsumpcja: obrona, utrzymanie porządku, edukacja, budowa budynków użyteczności publicznej, zaopatrzenie w wodę itp. Regulacja produkcji w sferach, w których istnieją przesłanki dla monopolu naturalnego (np. wytwarzanie energii elektrycznej, telekomunikacja, transport, zaopatrzenie w wodę itp.) Korekta niekorzystnych skutków społecznych gospodarki rynkowej, powodujących nierówności społeczne, bezrobocie i ubóstwo.

We wszystkich opisanych powyżej sytuacjach rząd musi łagodzić problemy i niedoskonałości rynku we współpracy z sektorem prywatnym. Taka symbioza pomogła przezwyciężyć głęboki kryzys z lat 1929-1933, który powstał z jednej strony z powodu silnej monopolizacji gospodarki, a z drugiej strony z powodu spadku popytu. Symbioza ta zapewniła też przyszły rozwój kapitalizmu wzmocniony postępem naukowo-technicznym i wzrostem popytu.

Wady ingerencji

Współpraca z rządem ma nie tylko swoje zalety, ale i wady. Może dojść do "niepowodzeń rządu". Bardzo silna ingerencja rządu powoduje wzrost podatków, co ma negatywny wpływ na produkcję i stymulację pracy. Wzrost wydatków rządowych motywuje do walki zainteresowanych grup o swoje korzyści ("renta polityczna"), co powoduje wzrost deficytu budżetowego. Co więcej, rozrost sektora publicznego obniża ogólną konkurencyjność kraju.

Doszliśmy więc do wniosku, że proporcje między sektorem publicznym i prywatnym powinny być zdrowe, co stworzy korzystne warunki dla wszystkich niezbędnych reform, prawidłowych priorytetów polityki gospodarczej i prawidłowego rozwoju kraju. Nie ma potrzeby przeciwstawiania sobie rządu i rynku, ponieważ rząd jest źródłem prawa i regulacji, które określają główne instytucje gospodarki rynkowej. Polityka państwa jest niezbędna do zarządzania, korygowania i uzupełniania różnych aspektów rynkowych, co zapewni trwały i ciągły wzrost gospodarczy kraju.