Rozwiń własną firmę

Europejskie badanie warunków pracy - przypadek Grecji

Według ostatniego raportu Eurofund z 2015 roku - European Working Conditions Survey, dane pokazują, że typy organizacji pracy różnią się znacząco w poszczególnych krajach europejskich. Badanie to, które odbywa się co 5 lat (kolejne będzie dostępne w 2021 roku), mierzy i analizuje 8 różnych aspektów dotyczących organizacji miejsca pracy i poziomu satysfakcji pracowników.

Te 8 różnych analizowanych aspektów to:

• Środowisko fizyczne

Warunki pracy wydają się być zadowalające dla Greków, ponieważ nie są oni narażeni na głośny hałas, pył czy obciążenie ciała.

• Niewrażliwość na pracę

W pytaniu "Czy Twoja praca wymaga, abyś ukrywał swoje uczucia?" Grecy wydają się być najbardziej represyjni w porównaniu ze wszystkimi innymi pracownikami europejskich narodowości.

• Czas pracy

Według badania europejskiego, tylko niewielki procent Greków musi pracować w nocy, aby dotrzymać terminów, a nieco większy odsetek pracuje ponad 10 godzin dziennie.

• Środowisko społeczne

Greccy pracownicy zazwyczaj nie czują się wspierani przez swoich menedżerów.

• Umiejętności, dyskrecja i inne czynniki poznawcze;

Jeśli chodzi o nabywanie nowych i przydatnych umiejętności, Grecy znajdują się na szczycie listy obywateli, którzy twierdzą, że nie uczą się nowych rzeczy podczas pracy. Ponadto, w porównaniu z innymi krajami, Grecy wydają się być w stanie w mniejszym stopniu stosować własne pomysły. Wreszcie, znajdują się oni na szczycie listy osób, które nie są szkolone w ramach swojej pracy.

• Perspektywy

W stwierdzeniu "Moja praca oferuje dobre perspektywy rozwoju kariery" zgodziło się tylko 33% osób w porównaniu z 50% na Malcie i w Danii oraz w innych krajach europejskich. Warto wspomnieć, że tylko 37% osób poniżej 35 roku życia zgodziło się z tym stwierdzeniem w porównaniu z 67% Maltańczyków.

• Kontekst pracy i firmy

Zgodnie z tą częścią pytania, twierdzi się, że nadal w środowisku firmy jest więcej pracowników płci męskiej niż żeńskiej i 75% stanowisk kierownika/szefa jest "męskich".

• Perspektywy życia zawodowego

Wreszcie, znaczny procent Greków uważa, że posiada wystarczające umiejętności potrzebne do wykonywania swojej pracy, podczas gdy jednocześnie prawie taki sam odsetek uważa, że istnieje potrzeba dalszego szkolenia, aby sprostać potrzebom ich pracy.

Grecja

Europejskie Badanie Warunków Pracy z 2015 roku jest dostępne tutaj, gdzie można porównać dane z danymi z innych krajów europejskich.

W ramach innowacji i satysfakcji w miejscu pracy w IED realizujemy projekt H2020 "INNovaSouth". Celem projektu INNovaSouth jest dostarczenie dedykowanych instrumentów MŚP, które będą w stanie stymulować południowoeuropejskie MŚP do wdrażania nowych modeli organizacyjnych w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi oraz innowacyjnych rozwiązań w zakresie modernizacji miejsca pracy.

Nadrzędnym celem jest wniesienie na rynek południowoeuropejski rozszerzonej wizji nowych czynników konkurencyjności poprzez innowacyjny model najlepszych praktyk innowacji nietechnologicznych, pozwalający greckim i włoskim MŚP na znalezienie prostych, natychmiastowych i innowacyjnych rozwiązań w celu zwiększenia motywacji i produktywności pracowników.