Rozwiń własną firmę

Jaka kosiarka do dużego ogrodu?

Duży ogród to dla właściciela nie lada wyzwanie. Znaczna powierzchnia posesji oznacza bowiem więcej pracy. Aby ułatwić sobie wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, warto sięgnąć po odpowiedni sprzęt. Jaka kosiarka będzie optymalnym wyborem w przypadku dużego ogrodu?

Dlaczego kosiarka spalinowa?

Koszenie trawnika może okazać się zajęciem żmudnym, czasochłonnym i wymagającym sporego wysiłku, zwłaszcza jeśli powierzchnia ogrodu jest duża, a my dysponujemy nieodpowiednim sprzętem. Aby tego uniknąć, właściciel sporej posesji powinien zdecydować się na kupno kosiarki spalinowej.

W porównaniu z wariantem elektrycznym jest ona cięższa, głośniejsza, trudniejsza w manewrowaniu i droższa w eksploatacji. Emituje również spaliny, co nie każdemu odpowiada. Ma jednak jedną podstawową przewagę nad modelem zasilanym sieciowo. Jej zasięg działania nie jest ograniczony kablem, co w przypadku dużych ogrodów jest kwestą zasadniczą. Trudno jest sobie wyobrazić, jak dużo przedłużaczy potrzebnych byłoby do skoczenia trawnika o powierzchni 1000 m2.

Co więcej, kosiarka spalinowa ma większą moc, co również nie jest bez znaczenia, jeżeli mamy duży ogród. Oznacza to bowiem większą wydajność sprzętu, dzięki czemu koszenie zabierze nam mniej czasu. Jeśli zatem nasz trawnik ma powierzchnię większą niż 600 m2, optymalnym wyborem będzie kosiarka spalinowa.

Sprzęt ten sprawdzi się także, gdy kosimy trawnik sporadycznie (2-4 razy do roku), przez co trawa zdąży urosnąć do dużych rozmiarów. Mechanizm tnący montowany w urządzeniach spalinowych poradzi sobie bowiem bez żadnych problemów nawet z wysoką trawą.

Jaka kosiarka spalinowa?

Jaka kosiarka spalinowa? Wybierając kosiarkę spalinową, warto zwrócić uwagę na jej następujące parametry:

  • rodzaj silnika – kosiarka spalinowa może być wyposażona w silnik dwusuwowy lub czterosuwowy. Ten pierwszy jest głośniejszy, emituje więcej spalin i wymaga specjalnej mieszanki paliw, jednak cechuje się lekkością, przez co lepiej się sprawdzi na wymagającym terenie.

Drugi zaś odznacza się mniejszą szkodliwością dla środowiska i cichszą pracą. Jest jednak zdecydowanie cięższy. Będzie zatem odpowiedni na prostym terenie.

  • moc silnika – doskonałym wyborem będzie kosiarka o mocy 4-6 KM. Sprawdzi się ona bowiem na zróżnicowanym terenie,
  • szerokość koszenia – jeżeli nasz trawnik jest duży, acz wąski sprzęt o szerokości koszenia mieszczącej się w przedziale 40-50 centymetrów okaże się w zupełności wystarczający. Jeżeli jednak mamy rozległą posesją, możemy zdecydować się na większą szerokość,
  • regulacja wysokości koszenia – dzięki centralnemu mechanizmowi z łatwością dostosujemy wysokość koszenia do naszych potrzeb,
  • materiał, z którego została wykonana obudowa – kosiarka musi być zabezpieczona przed szkodliwym wpływem rdzy i czynników zewnętrznych. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie obudowa wykonana z ocynkowanej blachy. Jest wytrzymała i odporna na korozję,
  • dodatkowe funkcje – dzięki nim kosiarka spalinowa jest urządzeniem bardziej praktycznym. W przypadku dużych ogrodów zdecydowanie pomocna może okazać się funkcja mulczowania. Dzięki niej sprzęt odpowiednio rozdrabnia skoszoną trawę i rozkłada ją na trawniku, przez co zyskuje on naturalny nawóz.

Dzięki analizie powyższych czynników z łatwością wybierzemy kosiarkę spalinową, która będzie dostosowana do powierzchni trawnika, ale również naszych indywidualnych wymagań. Szczególnie dużą uwagę należy zwrócić na dwa parametry – rodzaj i moc silnika. W największym stopniu determinują one bowiem wydajność sprzętu.

 

Materiał zewnętrzny