Dotacje unijne

Plan zarządzania danymi - dlaczego jest ważny dla ITN i ESR

Plan zarządzania danymi - dlaczego jest ważny dla ITN i ESR29 stycznia 2021 at 10:56 amCzy Twoje ITN niedawno się rozpoczęło i musisz przygotować Plan Zarządzania Danymi? Czy ITN jest w trakcie realizacji i chcielibyście, aby wasi ESR zapoznali się z podstawowymi zasadami zarządzania danymi? Wraz z początkiem bieżącego roku kilka spośród 147 pomyślnie zakończonych projektów ITN finansowanych w ramach ostatniego konkursu H2020 MSCA-ITN rozpoczęło swoje pierwsze działania, rozpoczynając projekty lub przygotowując się do tego w najbliższym czasie. W miarę jak projekty te zaczynają działać, a nadchodzące terminy są omawiane podczas jednego zdalnego spotkania z drugim, można również pomyśleć o wynikach, które mają zostać osiągnięte w pierwszym półroczu. Dla tych projektów, które uczestniczą w EC's Open Research Data Pilot (ORDP lub ORD pilot), przygotowanie Planu Zarządzania Danymi (DMP) jest, a przynajmniej powinno być, najwyższym priorytetem.Tworzenie i utrzymywanie DMP, jak również zapewnienie Otwartego Dostępu do danych badawczych są dwoma głównymi filarami ORD pilot. Rzeczywiście, przygotowanie DMP w ciągu sześciu miesięcy trwania projektu i jego aktualizacja jest wymogiem i jest wysoce zalecane dla tych, którzy zdecydowali się na opt-out. Oprócz planu zarządzania danymi, inne kluczowe wymogi dla uczestników programu pilotażowego ORD to: i) zdeponowanie danych projektu w repozytorium danych; ii) zapewnienie osobom trzecim swobodnego dostępu do danych, ich wydobycia, wykorzystania, reprodukcji i rozpowszechniania; iii) dostarczenie powiązanych informacji i określenie (lub dostarczenie) narzędzi potrzebnych do wykorzystania danych pierwotnych w celu walidacji badań. Postanowienia mające na celu spełnienie tych wymagań powinny być opisane w samym DMP. Czym jest PZD? W kontekście H2020, PZD jest dokumentem żywym (tzn. aktualizowanym w trakcie trwania projektu), który opisuje cykl życia zarządzania danymi i metadanymi zebranymi, przetwarzanymi i/lub wygenerowanymi w ramach projektu H2020. DMP powinien opisywać, co stanowi dane i metadane w projekcie, kluczowe zbiory danych, które będą wykorzystywane, gromadzone i/lub generowane oraz w jaki sposób takie dane i metadane będą możliwe do odnalezienia, dostępne, interoperacyjne i wielokrotnego użytku (tj. zgodne z zasadami FAIR) przez cały okres trwania projektu i po jego zakończeniu.

Choć może to brzmieć nieco abstrakcyjnie, istnieje oczywiście szablon KE, zawierający szereg konkretnych punktów i pytań, które należy uwzględnić w PZD projektu H2020. Przygotowanie pierwszego PZD do szóstego miesiąca, dla większości ITN oznacza, że zanim wielu badaczy wczesnego etapu (ESR) zostanie zrekrutowanych i rozpocznie się zbieranie danych. Chociaż przygotowanie DMP na tak wczesnym etapie może wydawać się niepotrzebne, a może nawet zniechęcające, poświęcenie czasu na początku jest nie tylko ważne, aby spełnić wymóg KE, ale także przygotowuje projekt do bardziej udanego i efektywnego postępu w jego późniejszych etapach, co jest bardzo korzystne zarówno dla ESR, opiekunów, wszystkich zaangażowanych partnerów, jak i zewnętrznych interesariuszy.Jakie są korzyści z posiadania DMP?

Istnieje powód, a właściwie wiele powodów, dla których planowanie zarządzania danymi jest zasadą najlepszej praktyki w zarządzaniu danymi badawczymi i jest niezbędne dla sukcesu i skuteczności projektów badawczych. Planowanie łagodzi wiele problemów, z których najczęstsze to utrata danych, naruszenie prywatności osób fizycznych, nieodpowiednie licencjonowanie lub ochrona danych oraz niewłaściwe wykorzystanie danych. Uniknięcie tych problemów, wraz z zapewnieniem, że dane projektu mogą być łatwo wyszukane, ponownie wykorzystane i ogólnie dostępne, nie tylko poprawi wydajność pracy wszystkich osób zaangażowanych w projekt, ale także doprowadzi do większej liczby cytowań i zwiększy wiarygodność projektu i jego badaczy.Co z tego będzie dla ESR? Posiadanie dobrze ustrukturyzowanego i zaktualizowanego DMP oraz świadomość jego istnienia przyniesie ESR ogromne korzyści. Jako kluczowi gracze w generowaniu, przetwarzaniu i analizowaniu danych w ramach ITN, ESR będą w stanie pracować o wiele wydajniej, jeśli będą przestrzegać przepisów określonych w DMP, utrzymując dane bezpieczne i dobrze zorganizowane w ramach pakietów roboczych i współpracy. W ten sposób (miejmy nadzieję) docenią również znaczenie zarządzania danymi bez konieczności uczenia się tego na własnej skórze, zdobywając cenne umiejętności, które pozwolą im odnieść sukces w projektach i zwiększyć szanse na zatrudnienie w przyszłości.Co dalej? Aby wesprzeć Cię i pomóc Ci opanować DMP oraz inne wyzwania związane z zarządzaniem projektami, nasz zespół przeszkolony w zakresie PM2 jest gotowy do pomocy i odciążenia Cię w pracy. Aby upewnić się, że ESR w ITN są wyposażeni w niezbędny zestaw wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania danymi, który przyniesie im korzyści nie tylko w trakcie całego doświadczenia w ITN, ale także podczas poszukiwania pracy i kariery zawodowej w przyszłości, oferujemy moduł szkolenia online dla ESR z zakresu zarządzania danymi.