Dotacje unijne

3 istotne kwestie, na które zwrócić uwagę podczas wyboru stołu do jadalni?

Stół w jadalni to miejsce rodzinnych spotkań. Warto zatem zadbać o to, aby był funkcjonalny, wygodny, a przede wszystkim dopasowany do potrzeb mieszkańców. Ważne jest również to, aby odpowiadał stylowi, w jakim urządzamy wnętrze.

Jaki stół do jadalni sprawdzi się najlepiej i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

1. Kształt stołu

Wybierając stół do jadalni, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego kształt. Wśród najczęściej wybieranych opcji znajdziemy:

  • stoły okrągłe – w porównaniu z innymi kształtami optycznie zajmują mniej miejsca, co jest ważne zwłaszcza w przypadku niewielkich jadalni. Bardzo dobrze prezentuje się na środku pomieszczenia, jednak w kącie wygląda nieco gorzej. Jego zaletą jest również równoważny podział miejsc, dzięki czemu każda osoba przy nim siedząca czuje się tak samo ważna,
  • stoły prostokątne – są bardziej uniwersalne niż stoły okrągłe i doskonale wyglądają zarówno na środku pomieszczenia, jak i w narożniku. Warto jednak pamiętać, iż miejsca przy prostokątnym stole nie są równoważne. Co więcej, występują niebezpieczne ostre kanty,
  • stoły podłużne z zaokrąglonymi narożnikami – dzięki opływowemu kształtowi są niezwykle ciekawą opcją aranżacyjną, zaś brak ostrych kantów sprawia, że stół jest bezpieczniejszy w użytkowaniu.

2. Wymiary stołu

Jeżeli zdecydowaliśmy już, który kształt stołu nam odpowiada, warto zastanowić się nad jego optymalnymi wymiarami. Przede wszystkim muszą być one dostosowane do metrażu jadalni. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że aby możliwe było wygodne obejście stołu, musi być on oddalony od ściany o około 60 centymetrów. To ważna kwestia przy ustalaniu rozmiarów stołu.

Istotna jest również ilość miejsca przeznaczona dla  jednej osoby. W przypadku stołów kwadratowych, prostokątnych i podłużnych 120 centymetrów to minimalna długość stołu, aby przy jednej krawędzi siedzieć mogły dwie osoby. Dobierając odpowiednie rozmiary stołu, warto wiedzieć, że:

  • czteroosobowy prostokątny stół, który ustawimy krótszym bokiem do ściany, zajmie około 4,5 m2 jadalni,
  • sześcioosobowy okrągły stół potrzebuje prawie 6 m2 powierzchni,
  • sześcioosobowy prostokątny stół wymaga około 7,5 m2,
  • ośmioosobowy stół zabierze 9,5 m2 niezależnie od tego, jaki będzie miał kształt.

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi: wybierając stół do jadalni, warto zdecydować się na wariant rozkładany. Jego powierzchnię możemy bowiem zmieniać w zależności od potrzeb, co jest niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem. Wśród polecanych modeli warto wskazać stół Halmar ARABIS 2 czy też Halmar LORD.

3. Materiał, z którego został wykonany

Rodzaj użytego materiału jest niezwykle ważny nie tylko przez wzgląd na trwałość stołu, ale również jego estetykę i dopasowanie do stylu, w jakim chcemy urządzić wnętrze. Wśród polecanych modeli wymienia się:

  • stoły drewniano lite – to najpopularniejsze rozwiązania. Pod tą nazwą mogą się jednak kryć zarówno stoły z litego drewna, jak i nieco gorsze jakościowo stoły z materiałów drewnopochodnych. Stoły drewniane są odpowiednie w przypadku większości stylów aranżacyjnych. Sprawdzą się i we wnętrzach klasycznych, i nowoczesnych,
  • stoły metalowe – są niezwykle trwałe. Wprowadzają do wnętrza nieco surowości. Sprawdzą się szczególnie dobrze w przypadku stylów industrialnego, retro i vintage,
  • stoły szklane – prezentują się niezwykle efektownie. Pasują przede wszystkich do nowoczesnych wnętrz. Są trwałe, jednak wymagają częstego czyszczenia,
  • stoły z tworzyw sztucznych – są lekkie i doskonale komponują się ze stylem nowoczesnym. Sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich jadalniach,
  • stoły kamienne – są niezwykle trwałe, jednak masywne, przez co lepiej wyglądają w dużych jadalniach – niewielkie pomieszczenia mogą przytłoczyć. Sprawdzą się we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych.

Podsumowując, na rynku znajdziemy wiele różnych modeli stołów, co czyni wybór odpowiedniego nie lada wyzwaniem. Warto zatem znać swoje preferencje, co ułatwi podjęcie decyzji.

 

Materiał zewnętrzny